Konserwator nie zawsze musi opodatkować swoje dzieła
Prace konserwatorskie i restauratorskie nie korzystają ze zwolnienia z VAT wtedy, gdy obejmują jedynie czynności o charakterze czysto technicznym.
Sprawa dotyczyła zakresu zwolnienia z VAT dla prac konserwatorskich. Z wniosku o interpretację wynikało, że podatniczka skończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych i otrzymała tytuł magistra sztuki w zakresie konserwacji i restauracji malarstwa i rzeźby polichromowanej. Jako twórca posiada prawa autorskie. Od 1998 r. prowadzi działalność gospodarczą i odprowadza podatek w formie karty podatkowej. Jej działalność GUS zakwalifikował jako PKD 91.03.2, tj. działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych. Kobieta wyjaśniła, że wykonywane przez nią usługi to prace konserwatorsko-restauratorskie, które są ściśle związane z kulturą i dotyczą zabytków ruchomych. Po zakończeniu prac podatniczka przekazuje zleceniodawcy dokumentację tych prac oraz prawa autorskie do wykonywanego dzieła. Zapytała, czy wykonywana przez nią działalność gospodarcza korzysta ze zwolnienia z VAT. Sama nie miała wątpliwości, że ma prawo do zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Uznał, że kobieta nie może być uznana za twórcę, bo przejawem prowadzonej przez nią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta